İran bugün sandığa gidiyor: Türk aday farkı açtı

İran’da halk, 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ikinci turunda Türk asıllı reformist aday Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili arasında kararını verecek. Kampanya sürecinin dolmasına saatler kala son mitingini yapan eski Sağlık Bakanı Pezeşkiyan’a eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile eski Ekonomi ve Maliye Bakanı Ali Tayyipniya da katılarak destek verdi. Eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Celili’nin mitinginde ise, 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ailesinin, Celili’ye destek mektubu okundu.

TARİHİN EN DÜŞÜK KATILIMI, TÜRK ADAY FARKI AÇTI

Ülke tarihinin en düşük katılımının olduğu ilk turda, oyların 42,5’ini alan Pezeşkiyan, yüzde 38,6 ile ikinci olan Celili ile farkı biraz daha açtı. İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından önceki gün ülke genelinde 3 bin 606 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, katılımcıların yüzde 49,5’u Pezeşkiyan’a, yüzde 43,9’u ise Celili’ye oy vereceğini belirtti. Anketteki katılımcıların yüzde 4,8’i oy kullanacağını ancak henüz karar veremediğini belirtirken, yüzde 1,8’i ise “boş oy” kullanacağını söyledi.

SÜRPRİZ OLMAZSA KOLTUĞA TÜRK ASILLI İSİM OTURACAK

ISPA’nın ilk tur seçimleri için 26 Haziran’da yaptığı anketin sonuçları, adayların aldığı oy oranları açısından ülkede yapılan diğer anketler arasında en yakın sonucu vermişti. Çok büyük bir sürpriz olmazsa, İran’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna Türk asıllı bir isim oturacak. Oy kullanma işlemi yerel saatle 08.00’de başlayacak ve 18.00’de sona erecek. Bu süre ihtiyaç halinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı Seçim Merkezi’nin kararıyla 00.00’a kadar uzatılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x